Tissot Timing - Homepage

Tissot

Flèche Wallonne

April 18th 2018
Flèche Wallonne
HomeTIMELINESTARTLISTSTAGEMAPPDF

home

Stage Winner
181ALAPHILIPPE JulianQUICK - STEP FLOORSQUICK - STEP FLOORSFRAFRA
Stage
1181ALAPHILIPPE JulianQUICK - STEP FLOORSFRA4h53'37"
21VALVERDE AlejandroMOVISTAR TEAMESP04"
3127VANENDERT JelleLOTTO SOUDALBEL06"
446KREUZIGER RomanMITCHELTON - SCOTTCZE06"
5161MATTHEWS MichaelTEAM SUNWEBAUS06"
6171MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED06"
7121WELLENS TimLOTTO SOUDALBEL06"
8185SCHACHMANN MaximilianQUICK - STEP FLOORSGER06"
992BARDET RomainAG2R LA MONDIALEFRA06"
10114KONRAD PatrickBORA - HANSGROHEAUT12"
1131HENAO MONTOYA Sergio LuisTEAM SKYCOL15"
12151SLAGTER Tom-JelteTEAM DIMENSION DATANED19"
1363MOLARD RudyGROUPAMA - FDJFRA21"
1417ULISSI DiegoUAE TEAM EMIRATESITA25"
1591VUILLERMOZ AlexisAG2R LA MONDIALEFRA28"
16131FUGLSANG JakobASTANA PRO TEAMDEN28"
17157PAUWELS SergeTEAM DIMENSION DATABEL28"
18141ZAKARIN IlnurTEAM KATUSHA ALPECINRUS30"
1913FARIA DA COSTA Rui AlbertoUAE TEAM EMIRATESPOR32"
20105GESINK RobertTEAM LOTTO NL - JUMBONED34"
21115MCCARTHY JayBORA - HANSGROHEAUS36"
22186SERRY PieterQUICK - STEP FLOORSBEL39"
23211HERRADA JesusESP39"
24187GILBERT PhilippeQUICK - STEP FLOORSBEL42"
25214EDET NicolasFRA44"
26113BUCHMANN EmanuelBORA - HANSGROHEGER47"
2783GASPAROTTO EnricoBAHRAIN - MERIDAITA49"
2871URAN RigobertoTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALECOL54"
29143CRAS SteffTEAM KATUSHA ALPECINBEL01'05"
3021TEUNS DylanBMC RACING TEAMBEL01'08"
31166OOMEN SamTEAM SUNWEBNED01'13"
3225DE MARCHI AlessandroBMC RACING TEAMITA01'18"
3377WOODS MichaelTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALECAN01'22"
3442HAIG JackMITCHELTON - SCOTTAUS01'22"
3596FRANK MathiasAG2R LA MONDIALESUI01'25"
3664ROUX AnthonyGROUPAMA - FDJFRA01'27"
37112BENEDETTI CesareBORA - HANSGROHEITA01'29"
3885IZAGUIRRE INSAUSTI GorkaBAHRAIN - MERIDAESP01'34"
39175GRMAY Tsgabu GebremaryamTREK - SEGAFREDOETH01'43"
40136KANGERT TanelASTANA PRO TEAMEST01'46"
41182JUNGELS BobQUICK - STEP FLOORSLUX01'55"
426LANDA MEANA MikelMOVISTAR TEAMESP01'59"
4381NIBALI VincenzoBAHRAIN - MERIDAITA02'13"
4474MARTINEZ POVEDA Daniel FelipeTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALECOL02'23"
4551BARGUIL WarrenFRA02'23"
46104DE TIER FlorisTEAM LOTTO NL - JUMBOBEL02'51"
47134FRAILE MATARRANZ OmarASTANA PRO TEAMESP03'01"
4876ROLLAND PierreTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALEFRA03'06"
49167TEN DAM LaurensTEAM SUNWEBNED03'07"
50137VALGREN ANDERSEN MichaelASTANA PRO TEAMDEN03'07"
5147POWER RobMITCHELTON - SCOTTAUS03'27"
52122BENOOT TiesjLOTTO SOUDALBEL03'56"
53155GHEBREIGZABHIER WERKILUL AmanuelTEAM DIMENSION DATAERI04'03"
5444HOWSON DamienMITCHELTON - SCOTTAUS04'12"
5587PERNSTEINER HermannBAHRAIN - MERIDAAUT05'37"
56233FINETTO MauroITA07'32"
5736KWIATKOWSKI MichalTEAM SKYPOL07'37"
58203SPRENGERS ThomasBEL09'23"
59132GRIVKO AndreyASTANA PRO TEAMUKR09'29"
60165HAMILTON ChristopherTEAM SUNWEBAUS09'37"
6111MARTIN DanielUAE TEAM EMIRATESIRL09'37"
62212NAVARRO GARCIA DanielESP09'37"
63101KRUIJSWIJK StevenTEAM LOTTO NL - JUMBONED09'37"
6437POELS WoutTEAM SKYNED09'37"
65126VAN DER SANDE ToshLOTTO SOUDALBEL09'37"
66195MEURISSE XandroBEL09'37"
6753GESBERT ElieFRA09'37"
68163GESCHKE SimonTEAM SUNWEBGER09'37"
69145KIŠERLOVSKI RobertTEAM KATUSHA ALPECINCRO09'37"
7095DOMONT AxelAG2R LA MONDIALEFRA09'45"
71123LAMBRECHT BjorgLOTTO SOUDALBEL09'45"
72194DOUBEY FabienFRA09'45"
73174GOGL MichaelTREK - SEGAFREDOAUT09'45"
74147SMIT Willem JakobusTEAM KATUSHA ALPECINRSA09'45"
7565SEIGLE RomainGROUPAMA - FDJFRA09'52"
76133CATALDO DarioASTANA PRO TEAMITA09'52"
77193DEGAND ThomasBEL09'52"
78125MONFORT MaximeLOTTO SOUDALBEL09'52"
7934GEOGHEGAN HART TaoTEAM SKYGBR09'56"
8023BETTIOL AlbertoBMC RACING TEAMITA10'02"
8114MORI ManueleUAE TEAM EMIRATESITA10'02"
8245JUUL JENSEN ChristopherMITCHELTON - SCOTTDEN10'02"
83246REZA KevinFRA10'02"
84107MARTENS PaulTEAM LOTTO NL - JUMBOGER10'02"
85196PASQUALON AndreaITA10'02"
8627GERRANS SimonBMC RACING TEAMAUS10'02"
877ROJAS JoséMOVISTAR TEAMESP10'02"
8873HOWES AlexTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALEUSA10'02"
8997GASTAUER BenAG2R LA MONDIALELUX10'17"
90111MAJKA RafalBORA - HANSGROHEPOL10'21"
91124MARCZYNSKI TomaszLOTTO SOUDALPOL10'21"
9215RIABUSHENKO AleksandrUAE TEAM EMIRATESBLR10'21"
93191MARTIN GuillaumeFRA10'21"
94164HAGA ChadTEAM SUNWEBUSA10'21"
95103CLEMENT StefTEAM LOTTO NL - JUMBONED10'21"
9686PELLIZOTTI FrancoBAHRAIN - MERIDAITA10'27"
9766VAUGRENARD BenoitGROUPAMA - FDJFRA10'27"
98215HERRADA JoseESP10'31"
99218PEREZ AnthonyFRA10'31"
10056MOINARD AmaelFRA10'31"
10184IZAGUIRRE INSAUSTI JonBAHRAIN - MERIDAESP10'44"
10254HARDY RomainFRA11'15"
103146LAMMERTINK MauritsTEAM KATUSHA ALPECINNED11'18"
104177SKUJINS TomsTREK - SEGAFREDOLAT11'52"
105202DELTOMBE KevinBEL12'54"
106225MORTIER JulienBEL12'54"
107152CUMMINGS StephenTEAM DIMENSION DATAGBR13'06"
-2AMADOR AndreyMOVISTAR TEAMCRCDNF
-3ANACONA Winner AndrewMOVISTAR TEAMCOLDNF
-4BETANCUR CarlosMOVISTAR TEAMCOLDNF
-5ERVITI ImanolMOVISTAR TEAMESPDNF
-12BONO MatteoUAE TEAM EMIRATESITADNF
-16SUTHERLAND RoryUAE TEAM EMIRATESAUSDNF
-22VLIEGEN LoïcBMC RACING TEAMBELDNF
-24CARUSO DamianoBMC RACING TEAMITADNF
-26FRANKINY KilianBMC RACING TEAMSUIDNF
-32GOLAS MichalTEAM SKYPOLDNF
-33WISNIOWSKI LukaszTEAM SKYPOLDNF
-35KIRYIENKA VasilTEAM SKYBLRDNF
-41ALBASINI MichaelMITCHELTON - SCOTTSUIDNF
-43HAMILTON LucasMITCHELTON - SCOTTAUSDNF
-52BONNAMOUR FranckFRADNF
-55LEDANOIS KevinFRADNF
-57VACHON FlorianFRADNF
-61GAUDU DavidGROUPAMA - FDJFRADNF
-62MADOUAS ValentinGROUPAMA - FDJFRADNF
-67VINCENT LéoGROUPAMA - FDJFRADNF
-75MAGNUSSON KimTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALESWEDNF
-82BOLE GregaBAHRAIN - MERIDASLODNF
-93BAKELANTS JanAG2R LA MONDIALEBELDNF
-94COSNEFROY BenoitAG2R LA MONDIALEFRADNF
-102BOOM LarsTEAM LOTTO NL - JUMBONEDDNF
-106LINDEMAN Bert-JanTEAM LOTTO NL - JUMBONEDDNF
-116MÜHLBERGER GregorBORA - HANSGROHEAUTDNF
-117POLJANSKI PawelBORA - HANSGROHEPOLDNF
-135HOULE HugoASTANA PRO TEAMCANDNF
-142BOSWELL IanTEAM KATUSHA ALPECINUSADNF
-144FABBRO MatteoTEAM KATUSHA ALPECINITADNF
-153DAVIES ScottTEAM DIMENSION DATAGBRDNF
-154DLAMINI NicholasTEAM DIMENSION DATARSADNF
-156KING BenjaminTEAM DIMENSION DATAUSADNF
-162FRÖHLINGER JohannesTEAM SUNWEBGERDNF
-172BERNARD JulienTREK - SEGAFREDOFRADNF
-173DANIEL GregoryTREK - SEGAFREDOUSADNF
-176GUERREIRO RúbenTREK - SEGAFREDOPORDNF
-183KNOX JamesQUICK - STEP FLOORSGBRDNF
-184MAS NICOLAU EnricQUICK - STEP FLOORSESPDNF
-192VAN MELSEN KevinBELDNF
-197SMITH DionNZLDNF
-201DECLERCQ BenjaminBELDNF
-204VAN GESTEL DriesBELDNF
-205VAN GOMPEL MathiasBELDNF
-207WARLOP JordiBELDNF
-217SIMON JulienFRADNF
-221VANTOMME MaximeBELDNF
-222DERUETTE ThomasBELDNF
-223JULES JustinFRADNF
-224MASSON ChristopheFRADNF
-226PEYSKENS DimitriBELDNF
-227WARNIER AntoineBELDNF
-231COMBAUD RomainFRADNF
-232EL FARES JulienFRADNF
-234MADRAZO RUIZ AngelESPDNF
-236RODRIGUEZ SALAZAR John AndersonCOLDNF
-237TRARIEUX JulienFRADNF
-239DE ROSSI LucasFRADNF
-241PACHER QuentinFRADNF
-242BAGOT YoannFRADNF
-243LE BON JohanFRADNF
-244MOTTIER JustinFRADNF
-245MÜLLER PatrickSUIDNF
-247TURGIS TanguyFRADNF
-72CRADDOCK G LawsonTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALEUSADNF
-216MATE MARDONES Luis AngelESPDNF
-206VERWILST AaronBELDNS
Show all
Mountain
Côte de la Vecquée - km 65
1227WARNIER AntoineBEL10 pts
Côte de la Redoute - km 82
1218PEREZ AnthonyFRA10 pts
Côte de Mont - km 100
1227WARNIER AntoineBEL10 pts
Côte d'Amay - km 126.5
1192VAN MELSEN KevinBEL10 pts
Mur de Huy 1er Passage - km 140.5
164ROUX AnthonyGROUPAMA - FDJFRA10 pts
Côte d'Ereffe - km 153
142HAIG JackMITCHELTON - SCOTTAUS10 pts
Côte de Cherave - km 164
142HAIG JackMITCHELTON - SCOTTAUS10 pts
Mur de Huy 2ème passage - km 169.5
142HAIG JackMITCHELTON - SCOTTAUS10 pts
Côte d'Ereffe - km 182
1185SCHACHMANN MaximilianQUICK - STEP FLOORSGER10 pts
Côte de Cherave - km 193
181NIBALI VincenzoBAHRAIN - MERIDAITA10 pts
Mur de Huy - km 198.5
1181ALAPHILIPPE JulianQUICK - STEP FLOORSFRA10 pts
Show all

Stage technical info

  • Flèche Wallonne
  • Wednesday, April 18 2018, 11:25UTC
photofinish

FILE DOWNLOADS

Follow the race on: