Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

August 25th - September 16th 201821 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2018 - Stage 16 - Santillana del Mar > TorrelavegaSantillana del Mar- 78mTorrelavega- 10mLa Vuelta 2018 - Stage 16 - Santillana del Mar > Torrelavega010203032km020040060080010001200140016001800Line 1Line 2Line 3
HomeSTARTLISTLIVESTAGEOVERALLMAPPDF

home

Stage Winner
34DENNIS RohanBMC RACING TEAMBMC RACING TEAMAUSAUS
Best Team
BMC RACING TEAM
Stage
134DENNIS RohanBMC RACING TEAMAUS37'57"
236ROSSKOPF JosephBMC RACING TEAMUSA50"
3142CASTROVIEJO JonathanTEAM SKYESP' '
4131KRUIJSWIJK StevenTEAM LOTTO NL - JUMBONED51"
5145KWIATKOWSKI MichalTEAM SKYPOL' '
695*MAS NICOLAU EnricQUICK - STEP FLOORSESP01'03"
787OLIVEIRA NelsonMOVISTAR TEAMPOR01'05"
893*DE PLUS LaurensQUICK - STEP FLOORSBEL01'07"
9153GESCHKE SimonTEAM SUNWEBGER01'10"
1092*ASGREEN KasperQUICK - STEP FLOORSDEN' '
1137TEUNS DylanBMC RACING TEAMBEL01'17"
1263CAMPENAERTS VictorLOTTO SOUDALBEL' '
1371YATES Simon PhilipMITCHELTON - SCOTTGBR01'28"
144IZAGUIRRE INSAUSTI JonBAHRAIN - MERIDAESP01'29"
1588VALVERDE AlejandroMOVISTAR TEAMESP01'35"
16141DE LA CRUZ MELGAREJO DavidTEAM SKYESP01'39"
17151KELDERMAN WilcoTEAM SUNWEBNED01'40"
18103CUMMINGS StephenTEAM DIMENSION DATAGBR01'49"
1964DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL01'50"
2033DE MARCHI AlessandroBMC RACING TEAMITA01'51"
2114GALLOPIN TonyAG2R LA MONDIALEFRA01'52"
22165FELLINE FabioTREK - SEGAFREDOITA01'53"
23203HERRADA JesusCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP' '
24157*TUSVELD MartijnTEAM SUNWEBNED01'59"
2557*THOMAS BenjaminGROUPAMA - FDJFRA02'09"
2681QUINTANA NairoMOVISTAR TEAMCOL02'10"
2751PINOT ThibautGROUPAMA - FDJFRA02'11"
28111URAN RigobertoTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.COL02'16"
2954MOLARD RudyGROUPAMA - FDJFRA' '
3074*HAIG JackMITCHELTON - SCOTTAUS' '
3121*LOPEZ MORENO Miguel AngelASTANA PRO TEAMCOL02'19"
32163BRANDLE MatthiasTREK - SEGAFREDOAUT' '
33162BRAMBILLA GianlucaTREK - SEGAFREDOITA' '
34121ZAKARIN IlnurTEAM KATUSHA ALPECINRUS' '
3523CATALDO DarioASTANA PRO TEAMITA02'29"
36124HOLLENSTEIN RetoTEAM KATUSHA ALPECINSUI02'35"
3732BOOKWALTER BrentBMC RACING TEAMUSA02'40"
38105*GIBBONS RyanTEAM DIMENSION DATARSA' '
39194MAS BONET Luis GuillermoCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP02'45"
40114LANGEVELD SebastianTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.NED02'46"
41112CLARKE SimonTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.AUS03'00"
4242BUCHMANN EmanuelBORA - HANSGROHEGER03'01"
4368WALLAYS JelleLOTTO SOUDALBEL03'02"
4486ERVITI ImanolMOVISTAR TEAMESP' '
4535ROCHE NicolasBMC RACING TEAMIRL03'04"
4666MONFORT MaximeLOTTO SOUDALBEL03'05"
4745MAJKA RafalBORA - HANSGROHEPOL03'09"
48127MACHADO TiagoTEAM KATUSHA ALPECINPOR03'14"
49174*CONTI ValerioUAE TEAM EMIRATESITA03'16"
507PERNSTEINER HermannBAHRAIN - MERIDAAUT03'19"
5177TRENTIN MatteoMITCHELTON - SCOTTITA03'22"
52113DOCKER MitchellTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.AUS03'25"
53207ROSSETTO StephaneCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA' '
5446MC CARTHY JayBORA - HANSGROHEAUS03'35"
55166IRIZAR ARAMBURU MarkelTREK - SEGAFREDOESP03'38"
5698SERRY PieterQUICK - STEP FLOORSBEL03'40"
57171ARU FabioUAE TEAM EMIRATESITA03'43"
5843BURGHARDT MarcusBORA - HANSGROHEGER03'49"
59218*SAEZ BENITO HectorEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP03'51"
6038VENTOSO ALBERDI Francisco JoseBMC RACING TEAMESP03'52"
6196MORKOV MichaelQUICK - STEP FLOORSDEN03'57"
6278YATES AdamMITCHELTON - SCOTTGBR04'01"
631NIBALI VincenzoBAHRAIN - MERIDAITA04'02"
6444FORMOLO DavideBORA - HANSGROHEITA' '
653IZAGUIRRE INSAUSTI GorkaBAHRAIN - MERIDAESP04'07"
6616GENIEZ AlexandreAG2R LA MONDIALEFRA04'10"
67106KING BenjaminTEAM DIMENSION DATAUSA04'11"
68102ANTON HERNANDEZ IgorTEAM DIMENSION DATAESP04'13"
69144HENAO MONTOYA Sergio LuisTEAM SKYCOL' '
7091VIVIANI EliaQUICK - STEP FLOORSITA04'14"
7131PORTE RichieBMC RACING TEAMAUS' '
7215GASTAUER BenAG2R LA MONDIALELUX04'17"
73178*RAVASI EdwardUAE TEAM EMIRATESITA04'19"
74213BAGUES KALPARSORO AritzEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP04'22"
7561*BENOOT TiesjLOTTO SOUDALBEL04'23"
76154*HINDLEY JaiTEAM SUNWEBAUS04'29"
7722BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA PelloASTANA PRO TEAMESP04'30"
782*GARCIA CORTINA IvanBAHRAIN - MERIDAESP' '
7918*PETERS NansAG2R LA MONDIALEFRA04'38"
8011DUPONT HubertAG2R LA MONDIALEFRA04'39"
81158*WALSCHEID Maximilian RichardTEAM SUNWEBGER04'41"
82175LAENGEN Vegard StakeUAE TEAM EMIRATESNOR' '
8362ARMEE SanderLOTTO SOUDALBEL' '
84117VAN ASBROECK TomTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.BEL' '
8558*VINCENT LeoGROUPAMA - FDJFRA04'42"
8627VILLELLA DavideASTANA PRO TEAMITA04'43"
87143*GEOGHEGAN HART TaoTEAM SKYGBR04'46"
88118WOODS MichaelTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.CAN04'47"
8947POSTLBERGER LukasBORA - HANSGROHEAUT04'49"
90146PUCCIO SalvatoreTEAM SKYITA' '
91214BIZKARRA ETXEGIBEL MikelEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP' '
92185EZQUERRA MUELA JesusBURGOS - BHESP' '
93181MENDES JoseBURGOS - BHPOR04'51"
94196*RODRIGUEZ MARTIN CristianCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP04'52"
95205*LE TURNIER MathiasCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA' '
96104*GHEBREIGZABHIER WERKILUL AmanuelTEAM DIMENSION DATAERI04'53"
97172BYSTROM Sven ErikUAE TEAM EMIRATESNOR04'56"
9828ZEITS AndreyASTANA PRO TEAMKAZ04'57"
99161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED' '
100107*KUDUS MerhawiTEAM DIMENSION DATAERI05'00"
10156*SARREAU MarcGROUPAMA - FDJFRA' '
102125KOCHETKOV PavelTEAM KATUSHA ALPECINRUS05'01"
103204HERRADA JoseCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP05'03"
10497SABATINI FabioQUICK - STEP FLOORSITA05'04"
10524FRAILE MATARRANZ OmarASTANA PRO TEAMESP05'06"
106115MORENO FERNANDEZ DanielTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.ESP05'15"
10741SAGAN PeterBORA - HANSGROHESVK05'16"
108116ROLLAND PierreTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.FRA05'17"
109156TEUNISSEN MikeTEAM SUNWEBNED05'19"
110217*RODRIGUEZ G. OscarEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP' '
111184CUBERO GALVEZ JorgeBURGOS - BHESP05'23"
112198*SOTO MARTINEZ Nelson AndresCAJA RURAL - SEGUROS RGACOL05'24"
11383ANACONA Winner AndrewMOVISTAR TEAMCOL05'25"
114187RUBIO HERNANDEZ DiegoBURGOS - BHESP05'30"
115168REIJNEN KielTREK - SEGAFREDOUSA05'32"
11653DUCHESNE AntoineGROUPAMA - FDJCAN' '
117122BOSWELL IanTEAM KATUSHA ALPECINUSA05'33"
118173*CONSONNI SimoneUAE TEAM EMIRATESITA' '
11913DUVAL JulienAG2R LA MONDIALEFRA05'36"
12075HOWSON DamienMITCHELTON - SCOTTAUS05'39"
12152DELAGE MickaelGROUPAMA - FDJFRA' '
122208VANBILSEN KennethCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSBEL05'41"
123134DE TIER FlorisTEAM LOTTO NL - JUMBOBEL05'44"
12472ALBASINI MichaelMITCHELTON - SCOTTSUI05'45"
125186SIMON CASULLERAS JordiBURGOS - BHESP05'46"
12685*CARAPAZ RichardMOVISTAR TEAMECU05'47"
127195MOLINA CANET AntonioCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP05'48"
128211PRADES REVERTER EduardEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP05'49"
12912CHEREL MikaelAG2R LA MONDIALEFRA' '
13067VAN DER SANDE ToshLOTTO SOUDALBEL' '
131191PARDILLA BELLON SergioCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP05'52"
13248SCHWARZMANN MichaelBORA - HANSGROHEGER05'54"
133215BRAVO OIARBIDE GarikoitzEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP06'00"
1348*PIBERNIK LukaBAHRAIN - MERIDASLO06'04"
135101MEINTJES LouisTEAM DIMENSION DATARSA' '
136108VAN ZYL JohannTEAM DIMENSION DATARSA06'08"
1376PELLIZOTTI FrancoBAHRAIN - MERIDAITA06'09"
138183*CABEDO CARDA OscarBURGOS - BHESP06'16"
13926STALNOV NikitaASTANA PRO TEAMKAZ06'17"
140216ITURRIA SEGUROLA MikelEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP06'19"
14176MEZGEC LukaMITCHELTON - SCOTTSLO' '
14284BENNATI DanieleMOVISTAR TEAMITA06'29"
143202CHETOUT LoicCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA06'30"
14473*EDMONDSON AlexanderMITCHELTON - SCOTTAUS06'31"
14525HIRT JanASTANA PRO TEAMCZE' '
146197*SCHULTZ Nicholas Jack WilliamCAJA RURAL - SEGUROS RGAAUS06'32"
147182BOL JetseBURGOS - BHNED06'34"
14894DEVENYNS DriesQUICK - STEP FLOORSBEL06'38"
149212ABERASTURI IZAGA JonEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP06'41"
150167NIZZOLO GiacomoTREK - SEGAFREDOITA06'42"
151138*VAN POPPEL DannyTEAM LOTTO NL - JUMBONED06'47"
15282AMADOR AndreyMOVISTAR TEAMCRC06'53"
153135*KUSS SeppTEAM LOTTO NL - JUMBOUSA06'55"
154192*ARANBURU DEBA AlexCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP06'58"
155188TORRES MUINO PabloBURGOS - BHESP06'59"
156152FROHLINGER JohannesTEAM SUNWEBGER07'01"
1575*PADUN MarkBAHRAIN - MERIDAUKR' '
158193*LASTRA MARTINEZ JonathanCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
159206MATE MARDONES Luis AngelCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP07'02"
160128*RESTREPO VALENCIA JhonatanTEAM KATUSHA ALPECINCOL' '
161133BOOM LarsTEAM LOTTO NL - JUMBONED' '
162137LINDEMAN Bert-JanTEAM LOTTO NL - JUMBONED07'30"
163136LEEZER ThomasTEAM LOTTO NL - JUMBONED08'00"
164132BENNETT GeorgeTEAM LOTTO NL - JUMBONZL08'10"
165155*STORER MichaelTEAM SUNWEBAUS09'04"
-164*CONCI NicolaTREK - SEGAFREDOITADNS
Show all
Team
119BMC RACING TEAMBMC RACING TEAM1h55'58"
220TEAM SKYTEAM SKY01'13"
311QUICK - STEP FLOORSQUICK - STEP FLOORS' '
49TEAM SUNWEBTEAM SUNWEB02'42"
521MOVISTAR TEAMMOVISTAR TEAM02'43"
610LOTTO SOUDALLOTTO SOUDAL04'02"
715TREK - SEGAFREDOTREK - SEGAFREDO04'24"
816GROUPAMA - FDJGROUPAMA - FDJ04'29"
917MITCHELTON - SCOTTMITCHELTON - SCOTT04'59"
1012TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.05'55"
1118TEAM KATUSHA ALPECINTEAM KATUSHA ALPECIN06'01"
123TEAM DIMENSION DATATEAM DIMENSION DATA06'33"
1322BAHRAIN - MERIDABAHRAIN - MERIDA06'43"
147ASTANA PRO TEAMASTANA PRO TEAM07'11"
1513BORA - HANSGROHEBORA - HANSGROHE07'38"
165COFIDIS, SOLUTIONS CREDITSCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITS08'03"
172AG2R LA MONDIALEAG2R LA MONDIALE08'12"
1814UAE TEAM EMIRATESUAE TEAM EMIRATES09'11"
194CAJA RURAL - SEGUROS RGACAJA RURAL - SEGUROS RGA10'54"
206EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS10'55"
218TEAM LOTTO NL - JUMBOTEAM LOTTO NL - JUMBO11'15"
221BURGOS - BHBURGOS - BH12'56"
Show all

Stage technical info

  • Santillana del Mar / Torrelavega
  • Tuesday, September 11 2018, 12:06UTC
  • 32km

FILE DOWNLOADS

Follow the race on: