Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Vuelta

August 25th - September 16th 201821 STAGES
La Vuelta
La Vuelta 2018 - Stage 20 - Andorra. Escaldes-Engordany > Coll de la Gallina. Santuario de CanolichAndorra- 1023mColl de la Gallina- 1553mLa Vuelta 2018 - Stage 20 - Andorra. Escaldes-Engordany > Coll de la Gallina. Santuario de Canolich02040608097.3km0200400600800100012001400160018002000Line 1Line 2Line 3
HomeTIMELINESTARTLISTSTAGEOVERALLMAPPDF

home

Stage Winner
95MAS NICOLAU EnricQUICK - STEP FLOORSQUICK - STEP FLOORSESPESP
Best Team
MOVISTAR TEAM
Competitive
203HERRADA JesusCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESPESP
Stage
195*MAS NICOLAU EnricQUICK - STEP FLOORSESPB: 10"2h59'30"
221*LOPEZ MORENO Miguel AngelASTANA PRO TEAMCOLB: 06"' '
371YATES Simon PhilipMITCHELTON - SCOTTGBRB: 04"23"
451PINOT ThibautGROUPAMA - FDJFRA54"
5111URAN RigobertoTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.COL57"
6151KELDERMAN WilcoTEAM SUNWEBNED01'11"
7131KRUIJSWIJK StevenTEAM LOTTO NL - JUMBONED01'15"
8141DE LA CRUZ MELGAREJO DavidTEAM SKYESP02'17"
981QUINTANA NairoMOVISTAR TEAMCOL03'09"
1088VALVERDE AlejandroMOVISTAR TEAMESP' '
11161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONEDB: 02"03'44"
1222BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA PelloASTANA PRO TEAMESP04'25"
1385*CARAPAZ RichardMOVISTAR TEAMECU04'47"
14102ANTON HERNANDEZ IgorTEAM DIMENSION DATAESP04'58"
154IZAGUIRRE INSAUSTI JonBAHRAIN - MERIDAESP' '
1614GALLOPIN TonyAG2R LA MONDIALEFRA05'08"
1745MAJKA RafalBORA - HANSGROHEPOLB: 03"05'31"
1844FORMOLO DavideBORA - HANSGROHEITA' '
1942BUCHMANN EmanuelBORA - HANSGROHEGER' '
20118WOODS MichaelTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.CAN05'45"
21214BIZKARRA ETXEGIBEL MikelEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP05'55"
22116ROLLAND PierreTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.FRA06'07"
2354MOLARD RudyGROUPAMA - FDJFRA' '
24154*HINDLEY JaiTEAM SUNWEBAUS' '
25203HERRADA JesusCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP07'09"
2618*PETERS NansAG2R LA MONDIALEFRA07'44"
27121ZAKARIN IlnurTEAM KATUSHA ALPECINRUS08'32"
2835ROCHE NicolasBMC RACING TEAMIRL09'23"
29104*GHEBREIGZABHIER WERKILUL AmanuelTEAM DIMENSION DATAERI' '
30178*RAVASI EdwardUAE TEAM EMIRATESITA' '
3178YATES AdamMITCHELTON - SCOTTGBR10'13"
326PELLIZOTTI FrancoBAHRAIN - MERIDAITA10'42"
33217*RODRIGUEZ G. OscarEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP11'28"
3428ZEITS AndreyASTANA PRO TEAMKAZ11'38"
3511DUPONT HubertAG2R LA MONDIALEFRA' '
36196*RODRIGUEZ MARTIN CristianCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
37183*CABEDO CARDA OscarBURGOS - BHESP11'42"
3866MONFORT MaximeLOTTO SOUDALBEL12'00"
39125KOCHETKOV PavelTEAM KATUSHA ALPECINRUS12'09"
40107*KUDUS MerhawiTEAM DIMENSION DATAERI12'10"
4115GASTAUER BenAG2R LA MONDIALELUX' '
42216ITURRIA SEGUROLA MikelEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP12'28"
43115MORENO FERNANDEZ DanielTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.ESP12'48"
44191PARDILLA BELLON SergioCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
45206MATE MARDONES Luis AngelCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP' '
46181MENDES JoseBURGOS - BHPOR12'52"
4732BOOKWALTER BrentBMC RACING TEAMUSA12'59"
48124HOLLENSTEIN RetoTEAM KATUSHA ALPECINSUI13'08"
49207ROSSETTO StephaneCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA' '
5012CHEREL MikaelAG2R LA MONDIALEFRA13'14"
5161*BENOOT TiesjLOTTO SOUDALBEL13'21"
5286ERVITI ImanolMOVISTAR TEAMESP' '
533IZAGUIRRE INSAUSTI GorkaBAHRAIN - MERIDAESP13'23"
54162BRAMBILLA GianlucaTREK - SEGAFREDOITA' '
5563CAMPENAERTS VictorLOTTO SOUDALBEL13'42"
56157*TUSVELD MartijnTEAM SUNWEBNED14'32"
5787OLIVEIRA NelsonMOVISTAR TEAMPOR14'51"
581NIBALI VincenzoBAHRAIN - MERIDAITA15'19"
59155*STORER MichaelTEAM SUNWEBAUS15'25"
6064DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBELB: 01"15'41"
61106KING BenjaminTEAM DIMENSION DATAUSA15'58"
6223CATALDO DarioASTANA PRO TEAMITA19'55"
6324FRAILE MATARRANZ OmarASTANA PRO TEAMESP' '
6483ANACONA Winner AndrewMOVISTAR TEAMCOL19'57"
65144HENAO MONTOYA Sergio LuisTEAM SKYCOL' '
66175LAENGEN Vegard StakeUAE TEAM EMIRATESNOR' '
67184CUBERO GALVEZ JorgeBURGOS - BHESP21'18"
68128*RESTREPO VALENCIA JhonatanTEAM KATUSHA ALPECINCOL' '
6946MC CARTHY JayBORA - HANSGROHEAUS' '
70145KWIATKOWSKI MichalTEAM SKYPOL' '
71143*GEOGHEGAN HART TaoTEAM SKYGBR' '
7241SAGAN PeterBORA - HANSGROHESVK' '
7331PORTE RichieBMC RACING TEAMAUS' '
74135*KUSS SeppTEAM LOTTO NL - JUMBOUSA' '
7516GENIEZ AlexandreAG2R LA MONDIALEFRA' '
76105*GIBBONS RyanTEAM DIMENSION DATARSA' '
77174*CONTI ValerioUAE TEAM EMIRATESITA' '
7827VILLELLA DavideASTANA PRO TEAMITA' '
79146PUCCIO SalvatoreTEAM SKYITA' '
8037TEUNS DylanBMC RACING TEAMBEL' '
8174*HAIG JackMITCHELTON - SCOTTAUS' '
8298SERRY PieterQUICK - STEP FLOORSBEL' '
83165FELLINE FabioTREK - SEGAFREDOITA' '
84197*SCHULTZ Nicholas Jack WilliamCAJA RURAL - SEGUROS RGAAUS' '
85122BOSWELL IanTEAM KATUSHA ALPECINUSA' '
86215BRAVO OIARBIDE GarikoitzEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP' '
8736ROSSKOPF JosephBMC RACING TEAMUSA' '
88103CUMMINGS StephenTEAM DIMENSION DATAGBR' '
8962ARMEE SanderLOTTO SOUDALBEL' '
90101MEINTJES LouisTEAM DIMENSION DATARSA' '
91205*LE TURNIER MathiasCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA' '
92127MACHADO TiagoTEAM KATUSHA ALPECINPOR' '
9358*VINCENT LeoGROUPAMA - FDJFRA' '
9494DEVENYNS DriesQUICK - STEP FLOORSBEL' '
9525HIRT JanASTANA PRO TEAMCZE' '
96152FROHLINGER JohannesTEAM SUNWEBGER21'51"
97117VAN ASBROECK TomTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.BEL21'59"
9826STALNOV NikitaASTANA PRO TEAMKAZ22'01"
9952DELAGE MickaelGROUPAMA - FDJFRA22'20"
100187RUBIO HERNANDEZ DiegoBURGOS - BHESP22'39"
10157*THOMAS BenjaminGROUPAMA - FDJFRA22'43"
102132BENNETT GeorgeTEAM LOTTO NL - JUMBONZL22'56"
103182BOL JetseBURGOS - BHNED23'13"
104211PRADES REVERTER EduardEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP24'29"
105192*ARANBURU DEBA AlexCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
106213BAGUES KALPARSORO AritzEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP' '
1072*GARCIA CORTINA IvanBAHRAIN - MERIDAESP' '
108204HERRADA JoseCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP24'37"
10975HOWSON DamienMITCHELTON - SCOTTAUS25'02"
11048SCHWARZMANN MichaelBORA - HANSGROHEGER25'05"
11153DUCHESNE AntoineGROUPAMA - FDJCAN25'14"
11268WALLAYS JelleLOTTO SOUDALBEL25'18"
113156TEUNISSEN MikeTEAM SUNWEBNED25'22"
114202CHETOUT LoicCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSFRA25'46"
115208VANBILSEN KennethCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSBEL26'34"
116185EZQUERRA MUELA JesusBURGOS - BHESP27'12"
117134DE TIER FlorisTEAM LOTTO NL - JUMBOBEL28'24"
118188TORRES MUINO PabloBURGOS - BHESP28'40"
119193*LASTRA MARTINEZ JonathanCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
12038VENTOSO ALBERDI Francisco JoseBMC RACING TEAMESP29'31"
121137LINDEMAN Bert-JanTEAM LOTTO NL - JUMBONED29'42"
122138*VAN POPPEL DannyTEAM LOTTO NL - JUMBONED29'45"
123136LEEZER ThomasTEAM LOTTO NL - JUMBONED29'52"
12482AMADOR AndreyMOVISTAR TEAMCRC30'40"
12577TRENTIN MatteoMITCHELTON - SCOTTITA31'59"
12633DE MARCHI AlessandroBMC RACING TEAMITA' '
127194MAS BONET Luis GuillermoCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP32'21"
128142CASTROVIEJO JonathanTEAM SKYESP' '
129195MOLINA CANET AntonioCAJA RURAL - SEGUROS RGAESP' '
13013DUVAL JulienAG2R LA MONDIALEFRA' '
13172ALBASINI MichaelMITCHELTON - SCOTTSUI' '
13267VAN DER SANDE ToshLOTTO SOUDALBEL' '
133133BOOM LarsTEAM LOTTO NL - JUMBONED' '
134171ARU FabioUAE TEAM EMIRATESITA' '
135172BYSTROM Sven ErikUAE TEAM EMIRATESNOR' '
136158*WALSCHEID Maximilian RichardTEAM SUNWEBGER' '
137218*SAEZ BENITO HectorEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP' '
1388*PIBERNIK LukaBAHRAIN - MERIDASLO' '
139212ABERASTURI IZAGA JonEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASESP' '
140113DOCKER MitchellTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.AUS' '
141198*SOTO MARTINEZ Nelson AndresCAJA RURAL - SEGUROS RGACOL' '
142112CLARKE SimonTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.AUS' '
14376MEZGEC LukaMITCHELTON - SCOTTSLO' '
144168REIJNEN KielTREK - SEGAFREDOUSA' '
14573*EDMONDSON AlexanderMITCHELTON - SCOTTAUS' '
146114LANGEVELD SebastianTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.NED' '
14756*SARREAU MarcGROUPAMA - FDJFRA' '
148108VAN ZYL JohannTEAM DIMENSION DATARSA' '
14943BURGHARDT MarcusBORA - HANSGROHEGER32'29"
150173*CONSONNI SimoneUAE TEAM EMIRATESITA32'32"
15184BENNATI DanieleMOVISTAR TEAMITA' '
152166IRIZAR ARAMBURU MarkelTREK - SEGAFREDOESP32'36"
153167NIZZOLO GiacomoTREK - SEGAFREDOITA32'38"
15497SABATINI FabioQUICK - STEP FLOORSITA32'50"
15592*ASGREEN KasperQUICK - STEP FLOORSDEN' '
15691VIVIANI EliaQUICK - STEP FLOORSITA' '
15796MORKOV MichaelQUICK - STEP FLOORSDEN' '
158163BRANDLE MatthiasTREK - SEGAFREDOAUT32'55"
Show all
Mountain
Coll de la Comella - km 5.6
164DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL5 pts
2161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED3 pts
3145KWIATKOWSKI MichalTEAM SKYPOL1 pts
Coll de Beixalis - km 19.7
164DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL10 pts
2161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED6 pts
31NIBALI VincenzoBAHRAIN - MERIDAITA4 pts
4145KWIATKOWSKI MichalTEAM SKYPOL2 pts
5118WOODS MichaelTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.CAN1 pts
Coll de Ordino - km 42.3
1203HERRADA JesusCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITSESP10 pts
264DE GENDT ThomasLOTTO SOUDALBEL6 pts
3161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED4 pts
424FRAILE MATARRANZ OmarASTANA PRO TEAMESP2 pts
523CATALDO DarioASTANA PRO TEAMITA1 pts
Coll de Beixalis - km 64.5
1161MOLLEMA BaukeTREK - SEGAFREDONED10 pts
221*LOPEZ MORENO Miguel AngelASTANA PRO TEAMCOL6 pts
371YATES Simon PhilipMITCHELTON - SCOTTGBR4 pts
445MAJKA RafalBORA - HANSGROHEPOL2 pts
588VALVERDE AlejandroMOVISTAR TEAMESP1 pts
Coll de la Comella - km 81.2
121*LOPEZ MORENO Miguel AngelASTANA PRO TEAMCOL3 pts
281QUINTANA NairoMOVISTAR TEAMCOL2 pts
395*MAS NICOLAU EnricQUICK - STEP FLOORSESP1 pts
Coll de la Gallina - km 97.3
195*MAS NICOLAU EnricQUICK - STEP FLOORSESP15 pts
221*LOPEZ MORENO Miguel AngelASTANA PRO TEAMCOL10 pts
371YATES Simon PhilipMITCHELTON - SCOTTGBR6 pts
451PINOT ThibautGROUPAMA - FDJFRA4 pts
5111URAN RigobertoTEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.COL2 pts
Show all
Team
121MOVISTAR TEAMMOVISTAR TEAM9h09'35"
212TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P.01'44"
37ASTANA PRO TEAMASTANA PRO TEAM04'58"
413BORA - HANSGROHEBORA - HANSGROHE05'28"
59TEAM SUNWEBTEAM SUNWEB10'45"
62AG2R LA MONDIALEAG2R LA MONDIALE13'25"
73TEAM DIMENSION DATATEAM DIMENSION DATA15'26"
816GROUPAMA - FDJGROUPAMA - FDJ17'14"
922BAHRAIN - MERIDABAHRAIN - MERIDA17'58"
106EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIASEUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS18'46"
1117MITCHELTON - SCOTTMITCHELTON - SCOTT20'49"
125COFIDIS, SOLUTIONS CREDITSCOFIDIS, SOLUTIONS CREDITS22'00"
1318TEAM KATUSHA ALPECINTEAM KATUSHA ALPECIN22'44"
1415TREK - SEGAFREDOTREK - SEGAFREDO27'20"
1510LOTTO SOUDALLOTTO SOUDAL27'58"
1611QUICK - STEP FLOORSQUICK - STEP FLOORS31'31"
1720TEAM SKYTEAM SKY32'27"
1819BMC RACING TEAMBMC RACING TEAM32'35"
198TEAM LOTTO NL - JUMBOTEAM LOTTO NL - JUMBO34'24"
204CAJA RURAL - SEGUROS RGACAJA RURAL - SEGUROS RGA34'39"
211BURGOS - BHBURGOS - BH34'47"
2214UAE TEAM EMIRATESUAE TEAM EMIRATES39'33"
Show all

Stage technical info

  • Andorra. Escaldes-Engordany / Coll de la Gallina. Santuario de Canolich
  • Saturday, September 15 2018, 12:54UTC
  • 97.3km
photofinish

FILE DOWNLOADS

Follow the race on: