Tissot Timing - Homepage

Tissot

La Flèche Wallonne

 April 24th 2019
La Flèche Wallonne
Home Timeline StartList Stage Map pdf

results

Stage Winner
1 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK - STEP DECEUNINCK - QUICK - STEP FRAFRA
Individual
1 1 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA 4h55'14"
2 121 FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM DEN 00"
3 117 ULISSI Diego UAE TEAM EMIRATES ITA 06"
4 23 LAMBRECHT Bjorg LOTTO SOUDAL BEL 08"
5 77 SCHACHMANN Maximilian BORA - HANSGROHE GER 08"
6 51 MOLLEMA Bauke TREK - SEGAFREDO NED 08"
7 74 KONRAD Patrick BORA - HANSGROHE AUT 08"
8 41 MATTHEWS Michael TEAM SUNWEB AUS 08"
9 21 VANENDERT Jelle LOTTO SOUDAL BEL 11"
10 92 GASPAROTTO Enrico TEAM DIMENSION DATA ITA 11"
11 11 VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM ESP 11"
12 64 COSNEFROY Benoit AG2R LA MONDIALE FRA 11"
13 61 BARDET Romain AG2R LA MONDIALE FRA 11"
14 161 TEUNS Dylan BAHRAIN - MERIDA BEL 11"
15 143 DE PLUS Laurens TEAM JUMBO - VISMA BEL 11"
16 81 KWIATKOWSKI Michal TEAM SKY POL 11"
17 27 WELLENS Tim LOTTO SOUDAL BEL 15"
18 211 MARTIN Guillaume WANTY - GOBERT CYCLING TEAM FRA 19"
19 104 MOLARD Rudy GROUPAMA - FDJ FRA 23"
20 113 HENAO MONTOYA Sergio Luis UAE TEAM EMIRATES COL 25"
21 184 DE MARCHI Alessandro CCC TEAM ITA 25"
22 85 POELS Wout TEAM SKY NED 30"
23 174 CLARKE Simon EF EDUCATION FIRST AUS 36"
24 151 HERRADA Jesus COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 38"
25 53 CICCONE Giulio TREK - SEGAFREDO ITA 42"
26 112 COSTA Rui UAE TEAM EMIRATES POR 45"
27 73 FORMOLO Davide BORA - HANSGROHE ITA 45"
28 34 HOWSON Damien MITCHELTON - SCOTT AUS 56"
29 124 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ASTANA PRO TEAM ESP 01'24"
30 5 MAS NICOLAU Enric DECEUNINCK - QUICK - STEP ESP 01'45"
31 125 LUTSENKO Alexey ASTANA PRO TEAM KAZ 01'45"
32 204 SPRENGERS Thomas SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 01'47"
33 14 BETANCUR Carlos MOVISTAR TEAM COL 01'47"
34 181 PAUWELS Serge CCC TEAM BEL 01'47"
35 236 PEYSKENS Dimitri WALLONIE BRUXELLES BEL 01'47"
36 105 REICHENBACH Sébastien GROUPAMA - FDJ SUI 01'57"
37 62 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE FRA 01'59"
38 65 FRANK Mathias AG2R LA MONDIALE SUI 02'01"
39 75 MC CARTHY Jay BORA - HANSGROHE AUS 02'01"
40 103 MADOUAS Valentin GROUPAMA - FDJ FRA 02'02"
41 187 ROSSKOPF Joseph CCC TEAM USA 02'06"
42 135 HAAS Nathan TEAM KATUSHA ALPECIN AUS 02'07"
43 17 VERONA QUINTANILLA Carlos MOVISTAR TEAM ESP 02'29"
44 126 SANCHEZ Luis León ASTANA PRO TEAM ESP 02'29"
45 231 LIETAER Eliot WALLONIE BRUXELLES BEL 02'29"
46 101 GAUDU David GROUPAMA - FDJ FRA 02'41"
47 24 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 03'22"
48 95 SLAGTER Tom-Jelte TEAM DIMENSION DATA NED 03'22"
49 167 MOHORIC Matej BAHRAIN - MERIDA SLO 03'22"
50 3 DEVENYNS Dries DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL 04'52"
51 67 WARBASSE Lawrence AG2R LA MONDIALE USA 05'36"
52 141 GESINK Robert TEAM JUMBO - VISMA NED 05'45"
53 115 POGACAR Tadej UAE TEAM EMIRATES SLO 06'01"
54 168 CARUSO Damiano BAHRAIN - MERIDA ITA 06'19"
55 171 WOODS Michael EF EDUCATION FIRST CAN 06'19"
56 18 ANACONA Winner Andrew MOVISTAR TEAM COL 06'24"
57 127 VILLELLA Davide ASTANA PRO TEAM ITA 06'24"
58 12 AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM CRC 06'24"
59 155 PEREZ Anthony COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 06'24"
60 45 ROCHE Nicolas TEAM SUNWEB IRL 06'27"
61 245 GONZALEZ SALAS Mario EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP 06'30"
62 57 SKUJINS Toms TREK - SEGAFREDO LAT 06'47"
63 226 JENSEN August ISRAEL CYCLING ACADEMY NOR 07'26"
64 25 MONFORT Maxime LOTTO SOUDAL BEL 07'27"
65 154 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS ESP 07'27"
66 215 EIKING Odd Christian WANTY - GOBERT CYCLING TEAM NOR 07'27"
67 202 DELTOMBE Kevin SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 07'27"
68 214 DOUBEY Fabien WANTY - GOBERT CYCLING TEAM FRA 07'33"
69 56 GOGL Michael TREK - SEGAFREDO AUT 07'34"
70 42 BAKELANTS Jan TEAM SUNWEB BEL 07'34"
71 22 ARMEE Sander LOTTO SOUDAL BEL 07'34"
72 157 SIMON Julien COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 07'37"
73 133 GONÇALVES José TEAM KATUSHA ALPECIN POR 07'40"
74 106 SEIGLE Romain GROUPAMA - FDJ FRA 07'47"
75 173 BROWN Nathan EF EDUCATION FIRST USA 07'48"
76 213 DEGAND Thomas WANTY - GOBERT CYCLING TEAM BEL 07'48"
77 26 VAN DER SANDE Tosh LOTTO SOUDAL BEL 07'57"
78 72 BENEDETTI Cesare BORA - HANSGROHE ITA 08'00"
79 52 BERNARD Julien TREK - SEGAFREDO FRA 08'00"
80 147 MARTENS Paul TEAM JUMBO - VISMA GER 08'00"
81 87 VAN BAARLE Dylan TEAM SKY NED 08'00"
82 47 VERVAEKE Louis TEAM SUNWEB BEL 08'00"
83 76 MÜHLBERGER Gregor BORA - HANSGROHE AUT 08'00"
84 131 BATTAGLIN Enrico TEAM KATUSHA ALPECIN ITA 08'22"
85 142 BOUWMAN Koen TEAM JUMBO - VISMA NED 08'50"
86 185 KOCH Jonas CCC TEAM GER 08'54"
87 7 VAKOC Petr DECEUNINCK - QUICK - STEP CZE 09'15"
88 156 PERICHON Pierre Luc COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA 09'49"
89 193 CARPENTER Robin RALLY UHC CYCLING USA 09'49"
90 134 GUERREIRO Ruben TEAM KATUSHA ALPECIN POR 10'29"
91 102 LUDVIGSSON Tobias GROUPAMA - FDJ SWE 10'53"
92 217 MINNAARD Marco WANTY - GOBERT CYCLING TEAM NED 10'53"
93 195 JOYCE Colin RALLY UHC CYCLING USA 10'58"
94 123 FRAILE MATARRANZ Omar ASTANA PRO TEAM ESP 10'58"
95 192 ANDERSON Ryan RALLY UHC CYCLING CAN 10'58"
96 227 TUREK Daniel ISRAEL CYCLING ACADEMY CZE 10'58"
97 207 VERWILST Aaron SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 11'10"
98 235 PAASSCHENS Mathijs WALLONIE BRUXELLES NED 11'18"
99 66 PARET PEINTRE Aurélien AG2R LA MONDIALE FRA 11'37"
100 97 VALGREN Michael TEAM DIMENSION DATA DEN 11'38"
101 172 BENNETT Sean EF EDUCATION FIRST USA 11'55"
102 237 WIRTGEN Tom WALLONIE BRUXELLES LUX 16'45"
- 2 CAVAGNA Rémi DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA DNF
- 4 HONORÉ Mikkel Frølich DECEUNINCK - QUICK - STEP DEN DNF
- 6 SERRY Pieter DECEUNINCK - QUICK - STEP BEL DNF
- 15 CASTRILLO ZAPATER Jaime MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 16 ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM ESP DNF
- 31 YATES Adam MITCHELTON - SCOTT GBR DNF
- 32 ALBASINI Michael MITCHELTON - SCOTT SUI DNF
- 33 GRMAY Tsgabu Gebremaryam MITCHELTON - SCOTT ETH DNF
- 35 IMPEY Daryl MITCHELTON - SCOTT RSA DNF
- 36 SCHULTZ Nicholas MITCHELTON - SCOTT AUS DNF
- 37 SMITH Dion MITCHELTON - SCOTT NZL DNF
- 43 FRÖHLINGER Johannes TEAM SUNWEB GER DNF
- 44 KÄMNA Lennard TEAM SUNWEB GER DNF
- 46 STORK Florian TEAM SUNWEB GER DNF
- 54 CONCI Nicola TREK - SEGAFREDO ITA DNF
- 55 FELLINE Fabio TREK - SEGAFREDO ITA DNF
- 63 CHEVRIER Clément AG2R LA MONDIALE FRA DNF
- 71 SAGAN Peter BORA - HANSGROHE SVK DNF
- 82 DE LA CRUZ MELGAREJO David TEAM SKY ESP DNF
- 83 DUNBAR Edward TEAM SKY IRL DNF
- 84 GOLAS Michal TEAM SKY POL DNF
- 86 ROSA Diego TEAM SKY ITA DNF
- 91 KREUZIGER Roman TEAM DIMENSION DATA CZE DNF
- 93 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem TEAM DIMENSION DATA RSA DNF
- 94 KING Benjamin TEAM DIMENSION DATA USA DNF
- 96 THOMSON Jay Robert TEAM DIMENSION DATA RSA DNF
- 107 VINCENT Léo GROUPAMA - FDJ FRA DNF
- 111 MARTIN Daniel UAE TEAM EMIRATES IRL DNF
- 114 MORI Manuele UAE TEAM EMIRATES ITA DNF
- 116 SUTHERLAND Rory UAE TEAM EMIRATES AUS DNF
- 128 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion ASTANA PRO TEAM ESP DNF
- 132 CRAS Steff TEAM KATUSHA ALPECIN BEL DNF
- 136 SMIT Willem Jakobus TEAM KATUSHA ALPECIN RSA DNF
- 137 STRAKHOV Dmitrii TEAM KATUSHA ALPECIN RUS DNF
- 145 HOFSTEDE Lennard TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 146 LINDEMAN Bert-Jan TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 149 ROOSEN Timo TEAM JUMBO - VISMA NED DNF
- 153 LE TURNIER Mathias COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS FRA DNF
- 158 CLAEYS Dimitri COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS BEL DNF
- 162 BOLE Grega BAHRAIN - MERIDA SLO DNF
- 165 PIBERNIK Luka BAHRAIN - MERIDA SLO DNF
- 166 POZZOVIVO Domenico BAHRAIN - MERIDA ITA DNF
- 169 HAUSSLER Heinrich BAHRAIN - MERIDA AUS DNF
- 175 CRADDOCK G Lawson EF EDUCATION FIRST USA DNF
- 176 HOWES Alex EF EDUCATION FIRST USA DNF
- 179 WHELAN James EF EDUCATION FIRST AUS DNF
- 182 BARTA William CCC TEAM USA DNF
- 183 CERNÝ Josef CCC TEAM CZE DNF
- 186 OWSIAN Lukasz CCC TEAM POL DNF
- 191 MCNULTY Brandon RALLY UHC CYCLING USA DNF
- 194 DE VOS Adam RALLY UHC CYCLING CAN DNF
- 196 MANNION Gavin RALLY UHC CYCLING USA DNF
- 197 TUFT Svein RALLY UHC CYCLING CAN DNF
- 201 VAN GESTEL Dries SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL DNF
- 203 PLANCKAERT Emiel SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL DNF
- 205 VAN GOMPEL Mathias SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL DNF
- 206 VAN ROOY Kenneth SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL DNF
- 212 DE CLERCQ Bart WANTY - GOBERT CYCLING TEAM BEL DNF
- 216 KREDER Wesley WANTY - GOBERT CYCLING TEAM NED DNF
- 221 HERMANS Ben ISRAEL CYCLING ACADEMY BEL DNF
- 222 ANDEMESKEL Awet ISRAEL CYCLING ACADEMY ERI DNF
- 223 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades ISRAEL CYCLING ACADEMY COL DNF
- 228 CARISEY Clément ISRAEL CYCLING ACADEMY FRA DNF
- 229 SAGIV Guy ISRAEL CYCLING ACADEMY ISR DNF
- 232 ISTA Kevyn WALLONIE BRUXELLES BEL DNF
- 233 MOLLY Kenny WALLONIE BRUXELLES BEL DNF
- 234 MORTIER Julien WALLONIE BRUXELLES BEL DNF
- 241 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP DNF
- 242 BARRENETXEA URIARTE Ander EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP DNF
- 243 BARTHE Cyril EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS FRA DNF
- 246 IRIZAR LASKURAIN Julen EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP DNF
- 247 SAEZ BENITO Hector EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP DNF
- 249 RODRIGUEZ RECHE Sergio EUSKADI BASQUE COUNTRY - MURIAS ESP DNF
Show all
Mountain
Côte de Tancrémont - km 46
1 206 VAN ROOY Kenneth SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 16 pts
Côte des Forges - km 57
1 206 VAN ROOY Kenneth SPORT VLAANDEREN - BALOISE BEL 16 pts
Côte d'Ereffe - km 120.5
1 142 BOUWMAN Koen TEAM JUMBO - VISMA NED 16 pts
Côte de Cherave - km 131
1 142 BOUWMAN Koen TEAM JUMBO - VISMA NED 16 pts
Mur de Huy - km 137
1 187 ROSSKOPF Joseph CCC TEAM USA 16 pts
Côte d'Ereffe - km 149.5
1 142 BOUWMAN Koen TEAM JUMBO - VISMA NED 16 pts
Côte de Cherave - km 160.5
1 142 BOUWMAN Koen TEAM JUMBO - VISMA NED 16 pts
Mur de Huy - km 166
1 187 ROSSKOPF Joseph CCC TEAM USA 16 pts
Côte d'Ereffe - km 178.5
1 24 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO SOUDAL POL 16 pts
Côte de Cherave - km 189.5
1 5 MAS NICOLAU Enric DECEUNINCK - QUICK - STEP ESP 16 pts
Mur de Huy - km 195
1 1 ALAPHILIPPE Julian DECEUNINCK - QUICK - STEP FRA 16 pts
Show all
Search by:

    Stage technical info

    • La Flèche Wallonne
    • Wednesday, April 24 2019, 09:00 UTC
    • 195.5km
    FILES
    DOWNLOADS:
    photofinish
    Follow the race on: